Autem na dovolenou? Pročtěte si preventivní kroky, které byste měli podniknout
Obsah textu
Přestože je letecká doprava díky nízkonákladovým společnostem již více dostupná, než tomu bylo v minulosti, mnozí stále preferují cestování autem, o to spíše po Evropě. Auto nabízí velký komfort a zároveň umožňuje větší flexibilitu v plánování. Než ho ale vezmete na někdy i tisíce kilometrů dlouhou cestu, měli byste mít jistotu, že je s vaším vozem vše v pořádku. Jaké jsou preventivní kroky, které je třeba podniknout?
Vyměňte svíčky zapalování
U zapalovacích svíček nikdy nevíte, kdy přestanou fungovat. Pokud si tedy nevzpomínáte, kdy jste to dělali naposledy, pusťte se do výměny ještě před cestou. Víte-li, že výměna proběhla v posledních několika tisících kilometrech nebo při poslední výměně oleje, i tak si je pořiďte a přihoďte na cestu do kufru. Svíčky musíte kupovat podle typu vozu a pro jejich výměnu budete potřebovat i ráčnový klíč, jeho prodloužení a klíč na svíčky.
Zkontrolujte světla
Kontrola hlavních světel by měla probíhat zhruba jednou za dva roky. Na reflektorech se usazuje prach a intenzita světla se snižuje. Před cestou proto světla odstraňte a vyčistěte. Také je dobré zkontrolovat, zda všechny světelné jednotky fungují správně. Žárovky můžete rovnou vyměnit, nebo alespoň ty, které jsou ztmavené či blikají.
Zkontrolujte hloubku dezénu a tlak v pneumatikách
Kola by před cestou měla být v naprostém pořádku. Pomocí hloubkoměru proto zkontrolujte hloubku dezénu. Pamatujte na to, že pneumatiky se opotřebovávají nerovnoměrně, proveďte tedy měření na několika místech. Před cestou se pak ujistěte, že je hodnota tlaku v pneumatikách v mezích a pamatujte na to, že pro plně vytíženém autě by tlak měl být až o 10 % vyšší, než je doporučeno výrobcem vozu.
Doplňte nebo vyměňte technické kapaliny
Chladící a brzdová kapalina, voda do ostřikovačů a olej. Tyto kapaliny byste měli před cestou zkontrolovat, doplnit či vyměnit. Vodu do ostřikovačů si ideálně kupte náhradní a vozte ji v kufru vozu.
Brzdový systém
Jestli vám už nějakou dobu zlobí brzdy, případně cítíte nezvyklý odpor při brždění nebo je při vypnutém motoru naopak pedál jako houba a neklade žádný odpor, mohou být brzdy poškozeny. Vůz proto raději zavezte do servisu a nechte si zkontrolovat kotouče a destičky.
Zkontrolujte pojištění
Autonehoda je sama o sobě stresující, o to spíše, když se stane v zahraničí. Přečtěte si tak podmínky vašeho stávajícího pojištění a zkontrolujte rozsah asistenčních služeb, předně limit odtahu. Na srovnávači pojištění Porovnej24.cz si navíc můžete sjednat připojištění do zahraničí k cestovní pojistce. Díky tomu v případě poruchy nebo havárie pojišťovna zajistí opravu i odtah, některé se dokonce i postarají o ubytování. Přesné podmínky cestovního pojištění zjistíte po rozkliknutí detailů každé z nabídek. Pojištění pak lze rovnou zaplatit a online sjednat.