Bolí vás v uchu?
Obsah textu
Bolest ucha může být velmi intenzivní a dokáže nás tak opravdu potrápit. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, právě kvůli odlišné stavbě ucha. Můžeme se setkat s názorem, že příčinou častější bolesti uší u dětí, než u dospělých může být délka sluchové trubice (u dětí je kratší) a úhel jejího odstupu z nosohltanu.
Na vznik středoušních zánětů a obecně opakovaných infekcí horních cest dýchacích ale působí hlavně nosní mandle. Bolest ale často postihuje i dospělé pacienty. Jaké jsou její nejčastější příčiny, jak se o ucho starat a jak zánětům předejít?
Příčiny bolesti
Bolest ucha může mít spoustu příčin. Mezi kterými může být např. bolest ucha od zubů, od krční páteře, změna tlaku, nahromadění tekutiny v uchu, ucpání ucha ušním mazem, poranění ušního kanálu (např. vatovými tyčinkami).
U většiny případů je ale příčinou zánět středního ucha nebo zánět zevního zvukovodu. Rozhodně tedy bolest nepodceňujte a pokud bolest neustupuje nebo není zřejmé, co by mohlo být příčinou, raději navštivte lékaře.
Zánět středního ucha
Zánět středního ucha neboli zánět středouší je velmi častý a bolestivý, převážně u malých dětí. Rozlišujeme dvě formy – akutní forma, která trvá pár dní a chronický zánět, se kterým se pacient potýká mnohem déle.
Zánět se projevuje v místě za ušním bubínkem. Většinou mu předchází virové onemocnění horních cest dýchacích, jedná se o obyčejné rýmy a kašle. Později se kvůli bakteriím dostaví i hnisavý zánět. Hrozí až roztržení ušního bubínku. Je tedy nutné vyhledat lékaře.
Pokud v uchu není hnisavý zánět, podávají se nosní kapky a snižuje se teplota. Může pomoct i přikládání studených obkladů. Pokud jde o hnisavý zánět, je potřeba nasadit antibiotika. Při výskytu hnisu za bubínkem může lékař bubínek propíchnout, tím umožní vytékání hnisu.
Zánět zevního zvukovodu
Zánět zvukovodu je další bolestivý zánět způsobený virovou, bakteriální nebo plísňovou infekcí. Dochází k němu při poškození zvukovodu, koupání ve špinavé vodě, pobytu ve vlhkém či prašném prostředí, příčinou ale může být i ucpání zvukovodu mazem při špatném čištění, kdy maz tyčinkou suneme dále do ucha.
Léčba
Pokud léčba neobsahuje antibiotika, můžete vyzkoušet některé domácí recepty. Na domácí léčbu uší se doporučuje česnek, zázvor, tea tree olej nebo hydrogen peroxid. Domácí recepty ale nemusí být vždy bezpečné. Můžete tedy vyzkoušet ušní kapky nebo spreje.
Jak se proti zánětům chránit?
Pokud trpíte na záněty ucha, dávejte si pozor na dlouhé koupání v bazénu, kdy nemůžete zamezit potopení ucha, je to totiž ideální prostředí pro vznik zánětů ucha. V zimě noste čepice, chraňte uši před chladem a větrem, povzbuzujte imunitu, mějte dostatek vitamínů, hlavně pokud máte rýmu.
Další specializované články o zánětu ucha přímo od lékaře z ORL ordinace najdete na stránkách orlinfo.cz.