Jak neztratit motivaci

…při studiu jazyků. Ať už je to samostudium, pomaturitní angličtina nebo skupinový kurz jakéhokoliv jazyka, známe to zkrátka všichni. Ztráta počáteční motivace. Přesně té motivace, která se objevuje většinou na začátku nového roku, před termínem zahraniční dovolené (ten kebab si prostě chcete objednat v mateřském jazyce dané země) nebo po zahraniční dovolené (ten kebab jste si nezvládli objednat). Motivace, která přesně tak rychle, jak se objevila, počátkem února či návratem z dovolené zase mizí.

Jazyková škola Brno PELICAN v rámci projektu Don’t give up provedla zajímavý průzkum, jehož cílem bylo zjistit, proč studenti do jazykového kurzu přes počáteční zájem vůbec nenastoupí, případně proč máme ve zvyku učení se jazykům zabalit po pár lekcích.

Vzhledem k tomu, že se právě nacházíme v období, kdy pomaturitní studium zahájilo nový školní rok a před námi je taky otevření nových jazykových kurzů, přinášíme Vám pár tipů, jak ztrátě motivace a předčasnému odchodu z jazykového kurzu předejít.

Buďte v hodinách aktivní

I když to možná neuslyšíte rádi, tak na tom, co nám celé dětství vtloukali do hlav učitelé na základní škole, je ve skutečnosti něco pravdy. Pokud totiž v hodinách dáváte pozor, děláte si poznámky a komunikujete s lektorem, odnesete si toho z výuky mnohem více, než kdybyste informace jen pasivně přijímali. Zároveň vás výuka bude o poznání více bavit, a vy tím snížíte pravděpodobnost, že z kurzu předčasně utečete.

Udělejte si z učení zábavu

Možná Vám připadá, že pomaturitní studium angličtiny musí být zákonitě nuda, poněvadž zahrnuje chození do školy, sezení v lavicích a memorování slovíček. Takhle to ale vůbec být nemusí. Tak schválně, čemu se nejraději věnujete ve svém volném čase? Je to sledování fotbalových zápasů, čtení fantasy literatury nebo snad objevování nových trendů v oblasti módy?

A proč tohle všechno nespojit s výukou jazyků? Podívejte se na klání Barcelony proti Madridu s komentářem ve španělštině, přečtěte si Pána prstenů v angličtině nebo zjistěte, co se právě nosí v Paříži, na blogu psaném ve francouzštině. Cokoliv co přispěje k tomu, aby vás učení bavilo, vás zároveň motivuje k tomu, abyste kurz úspěšně dokončili.

Najděte si čas na opakování

Aby byly jazykové kurzy efektivní, je třeba studiu věnovat čas. V rámci běžných jazykových kurzů pro veřejnost není možné odvést všechnu potřebnou práci během lekcí, a proto to bez úloh a domácí přípravy nepůjde. Protože už ale víme, že nedostatek času je pro studenty často důvodem k tomu, aby kurz předčasně ukončili, nebudeme

Vás v jazykové škole PELICAN nutit k tomu, abyste nad domácími úkoly proseděli hodiny. Úplně stačí, když si vyčleníte krátký časový úsek, třeba patnáct minut denně, kdy se budete pravidelně věnovat úkolům nebo třeba opakování slovíček. Tímto způsobem si udržíte přehled o látce i motivaci pro pokračování v kurzu.

4. Buďte v kontaktu se studovaným jazykem

I když nám může připadat, že je náš den k prasknutí, ve skutečnosti je plný momentů, kdy se vlastně ničemu nevěnujeme. Během cesty do práce, ve frontě v supermarketu nebo v čekárně u lékaře, to jsou všechno situace, kdy můžeme být v kontaktu s jazykem, který studujeme, třeba ve formě poslechu podcastů nebo čtení zpráv z internetu.

Tímto způsobem můžeme studovaný jazyk vnímat i přesto, že se mu zrovna nemůžeme věnovat naplno.Když se kurz němčiny nebo angličtiny stane součástí Vašeho každodenního života, budou se vám hůře hledat důvody pro opuštění kurzu.

5. Nebuďte na to sami

Tuto situaci někteří z nás důvěrně znají. Když o něco usilujeme, často nám velmi pomůže, když ve své snaze nejsme sami. Nejčastěji se o tomto typu spiklenectví mluví v souvislosti s návštěvou fitcentra, v případě jazykových kurzů to ale funguje úplně stejně. Když víme, že na nás na lekci kromě lektora čekají i kamarádi, dvakrát si rozmyslíme, jestli kurz pro tentokrát vynecháme.

6. Odměňte se

Každá námaha si zaslouží odměnu a v případě studia jazyků může být obzvlášť sladká. Nebyla by taková dovolená na Azurovém pobřeží dostatečnou motivací pro dokončení kurzu francouzštiny? A co třeba výlet na Octoberfest jako odměna za zvládnutí kurzu němčiny? Slibte si takovou odměnu, která vám nedovolí vzdát vaši snahu předčasně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *