Jak poznat, že je vaše dítě závislé na drogách?

Závislost na drogách u dětí představuje vážnou hrozbu, jejíž příznaky bohužel často bývají velmi nenápadné a zaměňují se s pubertálním chováním. Ohrožené jsou přitom čím dál tím mladší děti. Důvody, proč sahají po drogách, mohou být různé – snaha zapadnout do kolektivu, deprese a úzkosti nebo rozvod rodičů, ale i obyčejná nuda.

Všímejte si chování, ale i viditelných známek

Ačkoliv změny nálady a chování často indikují omamné látky, bývají také následkem dospívání nebo psychických problémů. Varovat by vás ale mělo, pokud jsou tyto výkyvy velmi prudké a rychlé, doprovází je zvýšená agresivita nebo dítě celkově kompletně změnilo svou povahu. Pozor dávejte i na patrnou nespavost či naopak potřebu mnohem více spát. Závislost se může odrazit i na prospěchu ve škole a změně v potřebě financí.

Pokud některé z těchto změn zpozorujete, zaměřte se na viditelné známky, které braní drog provází. Našli jste u dítěte zapalovače, dýmky, krabičky s léky, sáčky s neidentifikovatelným práškem, rozpouštědla, cigaretové papírky nebo dokonce injekční stříkačky? Nosí vaše dítě i v teplých dnech dlouhé rukávy nebo bývá cítit cigaretovým kouřem? Pak je nespíš nejvyšší čas situaci řešit.

Co dělat, když si myslíme, že dítě bere drogy?

Úplnou jistotu vám ale dá jedině test, ať už domácí nebo laboratorní, který ale může výrazně narušit váš vztah. Pokud vám dítě tvrdí, že drogy nebere, a vy ho přesto donutíte k absolvování testu, bude vědět, že mu nevěříte. Léčba závislosti není jednoduchá. Zároveň vám ani negativní výsledek nemusí přinést klid, budete se zaobírat otázkami, zda jste test neprovedli příliš brzy či příliš pozdě nebo zda se v něm nevyskytla chyba.

Zvažte, zda není vhodné si s dítětem nejprve upřímně a důvěrně promluvit. Problém nezlehčujte, ale pamatujte na to, že ani křikem a výhružkami ničeho nedosáhnete. Nebojte se mluvit o svých pocitech a obavách a dejte i dítěti prostor, aby se vyjádřilo. Samozřejmě mu nabídněte pomoc. Nebojte se ani poradit s odborníkem, možná je i terapie online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *