Výhody a nevýhody ostrovní fotovoltaiky

Fotovoltaická elektrárna je dnes již zcela běžnou záležitostí. Pokud i vy plánujete její umístění na střechu domu nebo chaty, možná jste začali zvažovat i to, zda vůbec potřebujete připojení k elektrické síti, když vám fotovoltaika zprostředkuje veškerou energii, kterou potřebujete. Takové elektrárně se pak říká ostrovní elektrárna. Vyplatí se ji zřizovat?

Jak to funguje?

O uložení energie se v případě ostrovní elektrárny, někdy nazývané Off-Grid, starají akumulátory, které přes den shromažďují přebytečnou elektřinu, a naopak večer nebo v noci ji distribuují tam, kde je třeba. Během letních dní funguje takový systém bez problémů, v zimě je ale většinou potřeba doplnit fotovoltaiku o záložní elektrocentrálu.

K ostrovní fotovoltaice se majitelé obytných prostor uchylují nejčastěji proto, že dům nemá elektrickou přípojku a její vybudování by bylo časově i finančně příliš nákladné, nebo proto, že se majitelé snaží o co největší soběstačnost a ekologický způsob života. V prvním případě je ostrovní elektrárna nejlepší řešení, v druhém případě se dá uvažovat ještě o hybridním systému, kdy je objekt připojený k síti, ale zároveň disponuje vlastními akumulátory.

Systém má své plusy i mínusy

Mezi výhody ostrovní elektrárny patří ochrana před výpadky elektřiny. Na rozdíl od klasických síťových systémů vás nemůže nikdo „odpojit“, energii dál čerpáte z akumulátorů. Během dne se většinou nastřádá dostatek energie. Také už vás nemusí trápit vzrůstající cena elektřiny.

Ostrovní systém má samozřejmě i své nevýhody. Absolutní nezávislost na síti s sebou nese to riziko, že v případě dlouhodobě špatného počasí nemáte bez záložního zdroje přístup k elektřině. Návratnost investice v případě průměrně velkého domu a průměrné spotřeby je více než 10 let, přičemž stát neposkytuje na tento druh fotovoltaiky žádné dotace. Systém také vyžaduje pravidelnou údržbu a časté měnění akumulátorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *