Jak se vyhnout chybám při měření teplotních veličin
Obsah textu
Dost možná i vy čas od času potřebujete změřit teplotu v daném prostoru absolutně přesně. Jde ovšem o mnohem těžší proces, než se může zdát – zvláště pokud bereme v úvahu desetiny nebo dokonce setiny stupně.
Měřidla a vyhodnocovací přístroje však nemusí vždy fungovat správně a to ani ve chvíli, kdy použijeme perfektně seřízený etalon alias etalonový teploměr. A za většinu chyb můžeme my sami jako uživatelé. Pojďme se podívat na ty nejčastější z nich a zjistit, jak je napravit.
Vezměte v úvahu prostředí, které je třeba změřit
Na každý materiál je potřebná jiná měřící technika. Nezáleží na tom, zda jde o obyčejný teploměr nebo kalibrované měřidlo. Jiný typ se totiž hodí např. do cirkulujících tekutin a jiných do bloků pevných látek. Vybírejte tedy pečlivě.
Dbejte na dobrou izolaci na těch správných místech
Nejdříve se podívejte na to, z jakého materiálu je vyroben „stonek“ vašeho teploměru. Běžně se používá keramika, kov či sklo. Jde zajisté o skvělé izolanty, ovšem bohužel částečně izolují i měřidlo uvnitř. Naproti tomu kovové materiály vedou teplo skvěle, ovšem budou fungovat jen v případě, že samotné čidlo teploměru bude vůči nepřesnostem chráněno materiálem s dobrou izolací.
Pozor na zkreslení výsledků
Důležité je také přihlédnout k tomu, zda se měření teplotních veličin odehrává ve stálém nebo pohyblivém prostředí. Například u plynů může mít na správnost měření neblahý vliv i taková „maličkost“ jako je protékají elektrický proud. V prostorách bez nucené ventilace pak budou získané výsledky vždy o něco zkresleny směrem k vyšším hodnotám.
A nezanedbatelný vliv může mít na vše i radiace (v mnoha předmětech je běžně přítomna), sluneční světlo odrážející se v prostorách laboratoře apod. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit od odborníků, například na stránkách thlsystems.cz. Pomohou vám s výběrem tohoto správného měřidla a poradí i s jeho bezchybným nastavením.