Jaká jsou zákonná školení zaměstnanců a kdo je musí mít?

Každý zaměstnavatel musí dle zákona pravidelně pořádat pro své zaměstnance různé druhy školení. Jaká to jsou a jak je možné jejich často složitou organizaci zajistit rychle a snadno?

Školení, která musí zaměstnavatel zajistit

Prvním z řady školení ze zákona je školení BOZP (bezpečnosti práce) a PO (požární ochrany). Tato školení musí mít všichni zaměstnanci. Pravidelně musí být také prováděno školení řidičů z povolání i řidičů referentů. Do skupiny povinných školení patří také školení první pomoci. Toto školení může mít jen určitá skupinka lidí v dané firmě. Vše je ukotveno v Zákoníku práce – zákon č. 262/2006 Sb. Pokud by zaměstnavatel tyto povinnosti ignoroval, hrozí mu pokuty až v řádech statisíců korun.

Jakou formu musí školení mít

Zákon formu školení nijak blíže nespecifikuje. U některých je dán obsah, ovšem forma provedení školení je zcela v kompetenci zaměstnavatele. Firmy mají na výběr ze 3 variant. V menším společnostech je možné, aby školení vedla osoba k tomu určená (musí mít proškolení v dané oblasti), druhou variantou je, že si firma může najmout externího poskytovatele školení. Obě tyto možnosti jsou ale poměrně náročné z hlediska času, financí a organizace. Zejména ve větších společnostech není jednoduché najít čas, který bude vyhovovat všem zaměstnancům, je nutné zajistit i vhodné prostory a potíže mohou nastat i při vedení administrativní agendy. Stále více firem proto sází na třetí variantu, kterou jsou online zákonná školení.

E-learning vše výrazně ulehčuje

Online školení funguje oproti ostatním formám super jednoduše. Je možné si objednat online kurzy a následně je šířit ve firmě mezi zaměstnance. Těm stačí ke zhlédnutí školení pouze internetové připojení. Kurz tam mohou zhlédnout kdykoliv. Online kurzy výrazně zjednodušují i administrativu. Na konci si každý posluchač může vytisknout certifikát.

Příkladem takového programu je aplikace INSTRUCTOR. Tyto online kurzy jsou postaveny zábavnou formou prezentace s mnoha interaktivními prvky. Možné je do firmy pořídit online školení BOZP, PO, první pomoci i školení řidičů. Každý kurz netrvá déle než 60 minut. Na trhu ho nabízí společnost PREVENT s.r.o.

Presentation Public Speaking Speech  - mohamed_hassan / Pixabay
Jaká jsou zákonná školení zaměstnanců a kdo je musí mít?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *