Je libo e-shop zcela zdarma? Fakta a mýty
Obsah textu
Dospěli jste ve svém podnikání do fáze, kdy zvažujete zřízení svého vlastního e-shopu? Nemáte představu o tom, jak má přesně vypadat a co má umět? Máte jediný rozhodovací parametr a tím je cena? Pak je následující článek určen právě vám.
V první řadě je třeba si uvědomit, že když je e-shopové řešení avizována jako zdarma je tomu tak i v reálu. Proto by ani rozhodování podle ceny neměl být jediný parametr při výběru internetového obchodu.
K dispozici máte v podstatě několik možností, které se liší cenou, vybaveností a technickou náročností pro uživatele.
E-shop zdarma – open source
E-shop zdarma na vlastní doméně může být vytvořen např. v některém z volně šiřitelných platforem. Mezi nejznámější patří Prestashop, Zencart nebo Woocommerce pro WordPress. Říká vám některý pojem něco?
Pokud ano, jste na nejlepší cestě si vytvořit e-shop zdarma /tedy skoro zdarma/. Použití open-source systémů vyžaduje po uživateli již určitou množinu technických dovedností, abyste mohli e-shop rozjet a správně nastavit. Jediným poplatkem pak může být pouze platba za umístění e-shopu tzv. webhosting, který se dá sehnat v rámci stokorun za rok.
Nejste tak technicky znalý a přesto chcete, některý z uvedených systémů využít abyste nemuseli platit měsíční poplatky jako u jiných možností? Existuje celá řada společností, které se živí tím, že za vás e-shop vytvoří a nastaví včetně přidání nějakých částí navíc z jejich tvorby. Samozřejmě je pak třeba počítat s nějakou vyšší počáteční platbou.
Na co je třeba dát si pozor?
Jak již bylo řečeno, pokud nejste technicky zdatní a budete používat některý z e-shopů zdarma můžete narazit na následující:
- Nutnost pravidelné aktualizace /nemusí být vždy automatická, a ne vždy dopadne dobře/
- Chybějící zákaznická podpora – když něco nepracuje není kdo by to vyřešil /nutnost využití placeného programátora/
- Chybějící funkčnosti – bezplatné e-shopové řešení obsahuje ve většině případů nejčastější funkce, ovšem co když chcete jiné nebo takové, které se v zahraničí nepoužívají.
- Drobné úpravy e-shopu – design, funkčnosti apod.
Ve finále vás tzv. e-shop zdarma může vyjít poměrně draho a budete nuceni řešit stále nějaké komplikace.
Pronájem e-shopu
Chcete se zaměřit pouze na čistý prodej a propagaci? Nezajímá vás, jak e-shop funguje a jak se co nastavuje? Raději si zaplatíte za komfort využívání? Pak se poohlédněte po tzv. pronájmu e-shopu.
Pronájem e-shopu je nejčastějším nabízeným řešením, pokud chcete vytvořit e-shop na vlastní doméně. Ve většině případů buď používá svůj vlastní systém nebo je postaven na některém z open-source e-shopů zdarma.
Výhodou tohoto řešení je velmi uživatelsky přívětivé používání, jednoduché nastavení vzhledu i funkčnosti a pravidelná platba většinou dle velikosti e-shopu. Nemusíte tak řešit aktualizace e-shopu, případné výpadky nebo to že tam určitá funkčnost chybí.
Jedním z tradičních e-shopů k pronájmu patří Zoner inShop. Oproti jiným podobným řešením nabízí i off-line klienta, takže s e-shopem můžete pracovat i když nejste na internetu. Zároveň kromě základních nastavení umožňuje pro pokročilé uživatele velmi detailní nastavení funkcí a chování e-shopu.
Pro zájemce nabízí možnost otestování bez omezení funkcí na 60 dní zcela zdarma. Demoverzi si dokonce můžete rovnou nastavit na svou vlastní doménu a začít ihned prodávat. Více informací najdete na www.inshop.cz
Já si myslím, že je rozhodně lepší, nechat si založit e-shop od někoho, kdo tomu rozumí, aby splňoval veškeré nároky a normy. Jinak je takový obchod k ničemu. Já pracuji v e-shopu s chovatelskými potřebami, ale ve skladu, takže úplně nevím, jak chod probíhá, ale objednávek máme hodně, takže funguje dobře. Prodáváme věci pro všechny domácí zvířata. Nově jsme také začali nabízet vlastní pamlsky, které vážíme do malých pytlíků, což mám na starost já. Nejdřív jsem musela vybrat kvalitní váhu, kterou jsem nakonec vybrala z https://www.vahy-vaha.cz/balikove-vahy a každý den s ní pracuji a váha váží bez sebemenšího problému, takže toho za den napytlíčkuju opravdu dost.