Myslíte to s kávou vážně?

Patříte k milovníkům kvalitní kávy? Pokud byste si doma rádi připravili kávu jako z vaší oblíbené kavárny, tak čtěte dále.

Potřebujete drahý kávovar?

Existuje nespočet metod, jak si doma kávu připravit a způsob, který zvolíte, záleží na vašich preferencích. Pokud nemáte doma pořádný kávovar na espresso, tak takový french press nebo dripper určitě nestojí statisíce a kávu vám uvaří mnohdy lépe, než automatický kávovar za tisíce.

Při pořizování drahého kávovaru zvažte, jestli je zrovna espresso váš favorit číslo jedna. Pokud jste vyloženě jeho milovníci, kteří si svých pár centilitrů perfektní kávy dokáží užít, budete k přípravě vašeho oblíbeného nápoje potřebovat výkonný kávovar.

Filtrovaná káva

Filtrovaná káva je jedním z alternativních způsobů přípravy kávy a oproti nápojům založených na espressu má specifickou chuť a aroma.

Nutně při její přípravě není potřeba použití často drahého a velkého přístroje. Na chuti výsledného šálku kávy se podílí celá řada faktorů.

Filtr i espresso jsou obojí připraveny jako extrakt z mleté kávy. Původní surovina pro přípravu, tedy pražená kávová zrnka se obvykle liší už stupněm pražení. Dle preferovaného typu přípravy tak vybíráte balíček čerstvě pražené kávy, který obsahuje zrna pražená buď na espresso (tmavší pražení) nebo filtr (světlejší pražení).

Espresso se připravuje pomocí kávovaru a jeho extrakce trvá pár vteřin, a to zhruba okolo třiceti. Tmavší pražení umožní lépe dosáhnout rozpustnosti, a tak se pro rychlou extrakci hodí.

Naopak při přípravě filtrované kávy je vhodnější použít světle pražená kávová zrna.

French press

French press se dnes těší velké oblibě a najdeme jej již v řadě českých domácností. Příprava kávy ve french pressu je zároveň velice jednoduchá. Nejdříve kávu nameleme nahrubo, asi tak na strukturu krystalového cukru.

Na jednu zálivku je potřeba zhruba 60 g mleté kávy, kterou do french pressu nasypeme a zalijeme vodou o teplotě 90 – 96 °C. Vodu naléváme tak, aby se káva promíchala a všechna namočila.

Za 30 – 45 sekund nápoj jemně zamícháme lžičkou. Poté vsuneme sítko pro stlačení kávy do nádoby frech pressu. Stlačte přibližně centimetr pod hladinu. Necháme extrahovat tři až čtyři minuty a sítko stlačíme úplně ke dnu nádoby.

Kávu ihned rozlejeme do šálku a hlavně dáváme pozor, aby vám při přelévání neutekla kávová sedlina. Přelití po třech až čtyřech minutách je pro filtrovanou kávu důležité.

Moka konvička

Hliníkové moka konvičky původem z Itálie se poslední dobou vrací zpět do módy. Elegantní tříkomorová konvice pracuje na principu tlaku, jež je vytvořený párou, která se hromadí v nejnižší komoře a protlačuje se skrz kávovou sedlinu nahoru.

Káva se extrahuje při vroucí vodě, doba extrakce je relativně dlouhá, a to až třicet sekund. Výsledná káva je silná a vydatná.

Fanouškům espressa chybí crema a některým milovníkům může dokonce připadat lehce “připálená”. Pokud máte obavy z nepříjemných příchutí, můžete preventivně vodu před přidáním do spodní komory předvařit.

Při přípravě kávy odšroubujeme konvičku, do spodní nádobky nalijeme teplou vodu, až po okraj přetlakového ventilu. Do filtru nasypeme čerstvě mletou kávu a zarovnáme ji s okrajem nádobky.

Na spodu horní části konvičky je sítko s těsněním, přes které se káva filtruje. Horní a spodní část sešroubujeme a dáme konvičku na sporák. A pak už jen počkáme, až voda provře skrze namletou kávu do vrchní části konvičky.

Čerstvá káva a správný mlýnek je základ

Vedle pražení hraje důležitou roli také mletí zrnkové kávy. Na rozdíl od vína se mletá káva časem nezlepší, a proto je důležité namletou kávu spotřebovat do dvou týdnů. Velmi rychle totiž oxiduje a ztrácí své aroma.

Ať už používáte elektrický nebo ruční mlýnek na kávu, u obou je lze nastavit hrubost mletí. U elektrických mlýnků se hrubost mletí nastavuje speciální páčkou (u modernějších typů nastavením na displeji). Mletí na elektrickém mlýnku je rychlé, ale na druhou stranu jejich údržba je náročnější.

U ručního mlýnku se hrubost mletí reguluje přitáhnutím mlecího mechanismu pro jemnější mletí nebo odtáhnutím pro mletí hrubší. Výhoda ručního mlýnku je jeho jednoduchá údržba a nízká pořizovací cena. Pokud ovšem připravujete velké množství kávy, pořádně si zatočíte.

Myslíte to s kávou vážně?
Myslíte to s kávou vážně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *