Nebojujte s úzkostnými stavy sami, pomoc je na dosah!

Přichází znenadání. Stojíte u auta a najednou máte pocit silného bušení srdce nebo dušení, snad infarkt? Nebo jiné onemocnění? Masivní úzkost mívá různé příznaky, přichází nepozvána, ale zachvacuje celou mysl. Dokonce do té míry, že dotyčný nedokáže žít běžným způsobem, byť před prvními atakami vedl zcela normální a spokojený život bez náznaků vyhoření nebo jiných psychických poruch. Bojujete s podobnými pocity? Je na čase vyhledat pomoc!

Peklo na zemi

Opravdová bolest, která svírá tělo. Bušení srdce, které nechce odeznít. Ztráta hybnosti, brnění končetin nebo paralýza, to jsou jen některé příznaky úzkostných útoků. Lidé s panickou poruchou zažívají doslova peklo, úzkostné ataky se totiž opakují s velkou razancí, někdy se objevují také v noci. Přivolaní lékaři však infarkt nebo jiné fyziologické onemocnění nepotvrzují, dokonce ani vyšetření v nemocnici nepoukazují na srdeční, plicní, neurologické nebo jiné onemocnění. Strach ze smrti pronásleduje dál. Nutno říci, že v této fázi je doopravdy na čase vyhledat psychologickou pomoc, aby se psychický, ale také fyzický stav dotyčného nezhoršoval.

Úzkostmi trpí až třetina populace

V životě zažije úzkostnou poruchu až třetina lidí, z dlouhodobého hlediska trpí úzkostmi asi desetina populace, ale čísla se zvyšují především u nejmladší generace, která žije online 24 hodin denně a jejich mozek se zabývá nezměrným přílivem informací, také tlak na výkon je obrovský, stejně jako síla sociálních médií, která určují životní styl. Spouštěčem pak bývá stres nebo pracovní vytížení, nešťastná životní událost, nemoc nebo současná koronavirová pandemie a s tím související nejistoty do budoucnosti.

Pomoc je na blízku!

Každý další záchvat způsobuje trauma a obavu, kdy opět k úzkostné atace dojde. Izolace ani pití alkoholu nepomáhá, jednoznačně jedinou možností je vyhledání psychoterapeutické pomoci. S pomocí terapeuta dochází k analýze potíží a výběru správné psychoterapeutické metody. V případě úzkostných poruch se doporučuje léčebná psychoterapie pro zvládání záchvatů paniky a odstranění příčiny vzniku panických atak. Naopak podpůrná psychoterapie pomůže překonat složité životní situace, pochopit lépe svůj život a objevit nový životní potenciál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *