Předvánoční úklid bez stresu? Zkuste tenhle plán

Vyklízení šuplíků, mytí oken, utírání prachu, vysávání a vytírání. Velký úklid před vánočními svátky nemusí být noční můrou. S následujícími tipy ho zvládnete v klidu a s úsměvem.

Uklízejte jednu místnost po druhé

Ložnice

Nejprve utřete prach z lustru, lampiček, komod i nočních stolků a vyperte přikrývky i polštáře. Máte-li čalouněnou postel, vyčistěte textilní části podle pokynů výrobce. Ukliďte úložné prostory, vysajte matrace od prachu a posteli dopřejte čisté a voňavé povlečení. Poté ustelte, použijte přehoz a položte na něj dekorační polštářky. Nakonec vyluxujte a vytřete podlahu.

Kuchyň

Nejvíce práce bývá v kuchyni. Ze skříní a poliček sundejte spotřebiče i nádobí a plochy pořádně umyjte. Při vyklízení vnitřních prostorů vyhoďte všechny prošlé potraviny.

Posviťte si i na ledničku. Po vyndání všech potravin ji vymyjte octovou vodou, která odstraní nepříjemné pachy. Vydrhněte také kuchyňskou linku, troubu, mikrovlnku a varnou desku. Nezapomeňte ani na dřez, digestoř, obložení kolem sporáku a kuchyňské linky a vodovodní baterii. Poté se zaměřte na jídelní stůl a židle. Třešničkou na dortu je vysátí a vytření podlahy.

Koupelna a wc

Začněte vyklizením skříněk, poliček a zásuvek. Zahoďte prošlé a nepoužívané přípravky, nábytek vymyjte a povrch otřete od prachu. Rovnou umyjte i dlaždičky, vanu, sprchový kout a záchod. Vyperte textilní předložky, vyčistěte umyvadlo a vyleštěte zrcadlo. Stejně jako v jiných pokojích si nechte zametání a vytírání až úplně na konec.

Dětský pokoj

Protože děti většinou pořádek příliš dlouho neudrží, uklízejte tuto místnost až jako jednu z posledních. Volně poházené hračky uložte do krabic nebo boxů. Z nábytku setřete prach a vyčistěte podlahu.

Obývací pokoj

Začněte osvětlením, policemi, skříněmi, obývací stěnou, knihovnou a konferenčním stolkem. Pokud máte v obýváku květiny, otřete listy od prachu. Postarejte se také o pohovku a křesla. Ukliďte veškeré věci, které se zbytečně na nábytku povalují.

Samostatnou kapitolou je elektronika. Otřete ji antistatickým přípravkem proti usazování prachu. Úklid místnosti uzavřete opět vysátím a vytřením podlahy.

Předsíň

Pozornost si zasluhuje i předsíň, kterou vidí vaši hosté jako první. Věšáky zbavte hromad bund a kabátů a ponechte na nich pouze oblečení, které denně nosíte. Zbytek uložte do skříně. Roztřiďte také boty a uložte je do botníku. Letní obuv ukliďte do krabic a schovejte do skříně, šatny nebo na půdu, kde budou čekat na příští sezónu. Následně vyleštěte zrcadlo a vyčistěte podlahu.

Okna a dveře

Chcete před Vánoci udělat opravdu generální úklid? Mytí oken a dveří se nevyhnete. Ještě než se do oken pustíte, očistěte špinavé parapety a zanesené rámy. Až když je okolí čisté, začněte umývat skla. U dveří začněte s klikami, poté otřete okraje a nakonec omyjte celé plochy.

5 tipů pro snazší úklid

1.   Plánujte

Napište si na papír veškeré činnosti, které chcete v rámci předvánočního úklidu zvládnout. Poté si úklid rozvrhněte tak, abyste vše bez spěchu stíhali. Jak budete úkoly postupně plnit, jednotlivé položky si odškrtávejte. Budete mít nad úklidem přehled a jako bonus i dobrý pocit z odvedené práce.

2.   Postupujte odshora dolů

Hned na začátku úklidu zvolte správnou strategii. Při postupu odshora dolů se vám nebude prášit na už vyčištěné a naleštěné plochy. Nejprve proto vyčistěte stropní lustry a svítidla, pak utřete prach na policích a skříních, teprve poté vysávejte a až nakonec vytírejte.

3.   Pořiďte si klimatizaci

Kromě ochlazování vzduchu vám nástěnná klimatizace poslouží i v jiných směrech. Jemné a zároveň účinné filtry zbavují vzduch poletujícího prachu, alergenů a dalších nečistot. Krásně uklizený domov s čistým vzduchem vám tak v domácnosti vydrží podstatně déle.

4.   Udržujte čisté plochy

Úklid si usnadníte tím, že co nejvíce volně položených věcí uklidíte do skříní a šuplíků. Na očích nemusíte mít oblečení, boty, kosmetiku, některé kuchyňské spotřebiče ani tuny knih a časopisů. Díky tomu se vám bude rychleji a snadněji utírat z nábytku prach a okolní prostor bude vypadat čistě a uklizeně.

5.   Zapojte ostatní

Každý může přiložit ruku k dílu a věnovat se tomu, na co stačí. Děti nechte, aby si samy poklidily hračky a utřely prach z nábytku. Větším dětem můžete bez obav svěřit vysavač a mop.

Společně vám práce půjde rychleji od ruky a zbyde i trocha času na předvánoční procházku.

 

2 komentáře: „Předvánoční úklid bez stresu? Zkuste tenhle plán

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *