Proč dát na zahradě přednost nábytku ze dřeva před plastem

Hledáte pohodlné venkovní posezení pro všechny příležitosti? Chcete si nerušeně vychutnat svou kávu nebo stránky oblíbené knihy na zahradě? Pak si zajistěte pohodlné místo, na které se můžete se svými poklady posadit.

Kvalitní zahradní nábytek může mít mnoho podob a pokud chceme ušetřit, dáváme obvykle přednost tomu plastovému. Ve výsledku však o žádné úspory nejde. A jak je to možné? Snadno vás o tom přesvědčíme.

Plast není tak odolný, jak si možná myslíte

Když je něco z plastu, máme tendenci to schovávat do kolonky „nezničitelné.“ Nic však není vzdálenějšího pravdě. Plast se totiž naopak opotřebovává velmi rychle. Jeho povrch se snadno poškrábe, načež se v něm začínají usazovat nečistoty. A ty poté už ani sebepečlivějším čištěním neodstraníte. Plastový nábytek je tak nutné kupovat opakovaně, což se samozřejmě nakonec promítne na vysoké ceně.

Dřevo vydrží mnohem víc než umělé materiály

Oproti tomu dřevěný zahradní nábytek z masivu má výdrž přímo královskou. A ke své spokojenosti toho nepotřebuje mnoho. Některé typy se obejdou dokonce zcela bez údržby. Máme na mysli exotické dřeviny jako je třeba teak. Ten se totiž sám dokáže během přibližně šesti měsíců potáhnout ochrannou oxidační vrstvičkou. Ta jeho povrch sice zbarví do šedo-bíla, ovšem žádné plísně ani houby nebudou mít šanci.

Klasický dřevěný zahradní nábytek ovšem tuto schopnost nemá, takže ho musíte jednou či dvakrát ročně natřít speciálním olejem nebo jiným přípravkem, který ho ochrání před pronikáním vlhkosti a dalšími negativními vlivy prostředí. Zvláštní pozornost se pak vyplácí věnovat nohám, jež nasávají vlhkost nejrychleji. U kvalitních výrobků by však ani toto neměl být nijak vážný problém.

V konečném součtu vás tedy dřevěný nábytek (a to včetně nutné ochrany) vyjde mnohem levněji, než ten plastový. A jako bonus bude na zahradě i krásně vypadat. Však uvidíte.

Hanging Chair Garden Idyllic - Alexas_Fotos / Pixabay
Proč dát na zahradě přednost nábytku ze dřeva před plastem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *