Proč si sjednat pojištění odpovědnosti za škodu? Důvod si najde každý, určitě i vy

Nad smyslem některých pojistných produktů zůstává rozum stát. Jeví se, jako kdyby ani nebyly navrženy pro běžného smrtelníka. Což ovšem rozhodně není případ pojištění odpovědnosti, to by si měl naopak uzavřít každý, kdo nechce řešit finanční kompenzace za patálie všeho druhu. Třeba když děti při hře s míčem vysklí sousedovo luxusní auto. Anebo když během víkendového utrácení v obchoďáku zavadíte vozíkem o regál s drahými víny – a ty se vaší vinou rozbijí na tisíce kousků. A co teprve ve chvíli, kdy se vaší vinou někdo zraní. V těchto a mnoha dalších případech vám pojistné ve výši několika set korun za rok přijde jako investice vašeho života.

Pojištění odpovědnosti pro občany neboli pojistka na blbost poskytuje pojištěnci ochranu před výdaji spojenými s úhradou škod, které může při každodenních činnostech způsobit třetím osobám. Jak často k takovým škodám dochází, je zjevné z průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) – uvádí, že ji alespoň jednou za život řešila téměř polovina dospělé populace. Většina škod připadá na činnosti související s provozem domácnosti, tedy např. na vodovodní škody, ale také na škody způsobené ostatními členy domácnosti – neposednými dětmi či zvířaty. K nezanedbatelným škodám však často dochází i při sportování.

Proč si sjednat pojištění odpovědnosti za škodu? Důvod si najde každý, určitě i vy
Proč si sjednat pojištění odpovědnosti za škodu? Důvod si najde každý, určitě i vy

ČAP uvedla, že cca 40 % Čechů platí náhradu škody z vlastní kapsy, 14 % usiluje o smír s poškozeným a snaží se finanční kompenzaci vyhnout a přibližně třetina neplatí díky pojištění odpovědnosti téměř nic.

Víme, kde sjednat cestovní pojištění pro cesty do zahraničí.

Rozhodnete-li se pojištění odpovědnosti v občanském životě uzavřít, mějte na paměti, že vás nezachrání vždy a za všech okolností. Seznamte se s výlukami – s výjimkami, na které se pojistné krytí nevztahuje. Stejně jako v případě pojištění odpovědnosti pro zaměstnance nemůžete počítat s pomocí pojišťovny, když škodu způsobíte úmyslně, v opilosti či pod vlivem návykových látek. Zároveň se před uzavřením smlouvy informujte o tom, zda krytí platí pouze na území České republiky, nebo celosvětově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *