Rakytník

Rakytník řešetlákový je významnou léčivou rostlinou. Pro své výjimečné účinky byl znám už v dávné minulosti, využíván byl v lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska, Číny i ve starém Řecku, odkud také pochází jeho název. Využívat lze všechny jeho části, nejcennější jsou však jeho oranžové plody.

Právě v plodech rakytníku je obsaženo široké spektrum vitaminů, minerálů a látek prospěšných pro lidský organismus, především jde o vitaminy P, A, E, F, D, K, skupiny B a vitamin C, jehož obsah je v rakytníku až 10x vyšší než v pomeranči, množstvím karotenu se zase vyrovnává mrkvi, která je považována za nejbohatší zdroj karotenu vůbec. Dále se v něm nachází hořčík, železo, síra, pektiny, flavonoidy, třísloviny a organické kyseliny.

Díky protibakteriálním a protivirovým účinkům rakytník podporuje imunitní systém, léčí nachlazení i záněty horních cest dýchacích, zvyšuje odolnost proti infekcím i stresu. Dále obsahuje alkaloid hippophein, ze kterého vzniká serotonin – hormon štěstí, který ovlivňuje, jak dobře se člověk cítí. Příznivě působí na plíce i zažívací ústrojí, uplatní se při léčbě žaludečních a jícnových vředů, dobře působí i při hemeroidech, pomoci může při kardiovaskulárních onemocněních, neboť zlepšuje krevní oběh, posiluje cévní systém, snižuje srážlivost krve a podporuje tvorbu erytrocytů. Pro své protizánětlivé účinky nachází využití i při potížích s klouby a revmatizmu. Výrazná je jeho detoxikační síla, regeneruje játra a pomáhá tělu zbavit se škodlivých a toxických látek. Objeveny u něj byly i protinádorové účinky. Vliv má také na krásu, léčí akné, podporuje růst zdravých a krásných vlasů a zabraňuje jejich vypadávání.

2 komentáře: „Rakytník

 • 17.6.2020 (22:25)
  Trvalý odkaz

  Musím uznat, že opravdu velmi zajímavý článek. O tom, že rakytník může pomáhat s výživou kloubů jsem třeba vůbec nevěděla. Já sama mám poslední dobou právě s klouby bohužel docela problémy. Zatím to řeším pomocí doplňků stravy. Velmi se mi například osvědčil tento: https://imunity2go.harmonelo.shop/harmonelo-flexi-d510/

  Reagovat
 • 21.12.2020 (21:54)
  Trvalý odkaz

  Zajímavý článek, určitě se nechám teď v zimním a navíc ještě epidemickém období inspirovat a budu dětem dávkovat jako prevenci před různými onemocněními a hlavně pro posílení imunity, která skutečně dostává zabrat 🙂 Oblíbila jsem si už dříve kravské kolostrum, které kupuji pravidelně https://www.senzamedical.cz/senza-colostrum-90-kapsli-kravske-kolostrum/ a jsem moc spokojena.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *