Rakytník

Rakytník řešetlákový je významnou léčivou rostlinou. Pro své výjimečné účinky byl znám už v dávné minulosti, využíván byl v lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska, Číny i ve starém Řecku, odkud také pochází jeho název. Využívat lze všechny jeho části, nejcennější jsou však jeho oranžové plody.

Právě v plodech rakytníku je obsaženo široké spektrum vitaminů, minerálů a látek prospěšných pro lidský organismus, především jde o vitaminy P, A, E, F, D, K, skupiny B a vitamin C, jehož obsah je v rakytníku až 10x vyšší než v pomeranči, množstvím karotenu se zase vyrovnává mrkvi, která je považována za nejbohatší zdroj karotenu vůbec. Dále se v něm nachází hořčík, železo, síra, pektiny, flavonoidy, třísloviny a organické kyseliny.

Díky protibakteriálním a protivirovým účinkům rakytník podporuje imunitní systém, léčí nachlazení i záněty horních cest dýchacích, zvyšuje odolnost proti infekcím i stresu. Dále obsahuje alkaloid hippophein, ze kterého vzniká serotonin – hormon štěstí, který ovlivňuje, jak dobře se člověk cítí. Příznivě působí na plíce i zažívací ústrojí, uplatní se při léčbě žaludečních a jícnových vředů, dobře působí i při hemeroidech, pomoci může při kardiovaskulárních onemocněních, neboť zlepšuje krevní oběh, posiluje cévní systém, snižuje srážlivost krve a podporuje tvorbu erytrocytů. Pro své protizánětlivé účinky nachází využití i při potížích s klouby a revmatizmu. Výrazná je jeho detoxikační síla, regeneruje játra a pomáhá tělu zbavit se škodlivých a toxických látek. Objeveny u něj byly i protinádorové účinky. Vliv má také na krásu, léčí akné, podporuje růst zdravých a krásných vlasů a zabraňuje jejich vypadávání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *