Slovíčka? Gramatika? Když se naučíte přímo fráze, půjde vám jazyk snadněji

Učení jazyků bývá vnímáno jako takový „strašák.“ A to nejenom ve škole. Dost možná je to však tím, že se ne vždy na danou problematiku díváme tím správným způsobem.

Místo toho, abychom přemýšleli nad tím, jak si celý proces učení zjednodušit, jen drilujeme a drilujeme… Protože nám to tak ukazovali ve škole. A přitom máme ideální možnost „výuky“ před sebou každý den.

Proč se učit právě fráze

Je to vlastně jednoduché. Používáme-li tato ustálená slovní spojení, aktivujeme najednou hned dvě dovednosti:

  • naučíme se nové slovíčko,
  • propojíme ho s jeho významem.

Ani ta podobná se vám tak plést nebudou. Zaručeně. A když si na frázi vzpomenete, vybaví se vám nejenom jeho význam, ale také použití. To je mimochodem ten důvod, proč Češi (ale i jiné neanglické národy) tak dobře rozumí angličtině, ale s jejich vlastní reakcí např. v rozhovoru je to mnohem horší.

Neocenitelní pomocníci během konverzace

A co se stane, až se budete snažit anglické fráze použít přímo v rozhovoru? Vše se urychlí – to především. Nebude totiž třeba vybavit si všechna potřebná slovíčka, nutná k opisu dané situace, dotazu apod. A není nutné se navíc ani mořit s jejich správným poskládáním do věty.

V paměti zapátráte jen jednou – to úplně postačí. Nakopnete se tak přímo do centra jazykového dění, a to zcela bez námahy. Přirozeně, jako kdybyste s cizím jazykem vyrůstali odmalička.

Fráze se lze naučit rychleji a efektivněji než slovíčka

Pokud na to půjdete správně, je možné si každý den zapamatovat hned 10 užitečných frází. A za měsíc? To už máme 300 – napříč všemi oblastmi. Můžete se učit „jenom tak”, nebo se zaměřit na oblast, kterou aktuálně potřebujete nejvíce. Je to jen na vás.

A kde začít? Vsaďte na specialisty a jejich učební metody na stránkách Speakingfriends.com. Soustředí se zejména na ukládání jazyka do dlouhodobé paměti, což zajišťuje speciální technika zvaná Spaced Repetition. Vyzkoušejte ji i vy.

Mistakes Editing School Red Ink - annekarakash / Pixabay
annekarakash / Pixabay

Jeden myslel na “Slovíčka? Gramatika? Když se naučíte přímo fráze, půjde vám jazyk snadněji

  • 13.5.2021 (0:42)
    Trvalý odkaz

    Nesouhlasím. Pokud se chcete aktivně učit a naučit jazyk, slovíčka jsou důležitá a žádná kopa frází je nenahradí. Fráze jsou dobré pro začátečníky, kteří potřebují pomoci v nějaké situaci – resp. se zorientovat v nové zemi, ale ne pro žáky a studenty, kteří chtějí opravdu pochopit jazyk. Myslím, že na https://www.cerstvezpravy.cz/ byl článek o tom, že je nutné nejprve zjistit, jak národ v určité zemi uvažuje, jak přemýšlí a potom se učit jazyk. Pak to jde totiž samo. Angličtina například je vědecký jazyk. Hodně strohá, základní, bez příkras. Oproti tomu čeština, to je jazyk básníků – zkuste si například spočítat, kolik sloves máme spojených jen s deštěm 😉

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *