Učení mohou malým i velkým dětem zpestřit kvalitně provedené výukové modely
Výuka je pro děti náročný proces, zejména pokud je probírané téma složité a neintuitivní. Aby se jim však daná látka dostala takříkajíc pod kůži, je nutné, aby byla výuka přizpůsobena jejich potřebám a schopnostem. A právě k tomu mohou pomoci výukové modely, které jsou věrnou vizuální reprezentací témat, která se probírají.
V oblasti biologie jsou velkým pomocníkem zejména anatomické modely. Tyto totiž dokážou mimo jiné přesně ukázat vnější i vnitřní strukturu organismů, což je jinak pro učitele velmi obtížné popsat či ilustrovat pouhými obrázky. Modely svalové soustavy, nervového systému či vnitřních orgánů jsou přesné a věrné a dětem umožní porozumět složitým vnitřním procesům těla.
Široké využití anatomických modelů
Anatomické modely jsou však vhodné nejen pro školy, ale také pro speciálně zaměřené vzdělávací instituce či pro zájemce, kteří chtějí své znalosti prohloubit a rozšířit. Ať už se jedná o modely botanické, zoologické, genetické či fosilní, nabízejí dětem možnost osahat si a prozkoumat si přírodní objekty, které by jim jinak zůstaly skryty. Nemusí tedy jít jen o školní výukové pomůcky – naopak. Jejich využití je mnohem pestřejší.
Kam se tito pomocníci hodí
A proč si je tedy pořídit? Anatomické modely jsou nezbytnou součástí moderní výuky biologie a významně přispívají k lepšímu porozumění probíraných témat. Děti se díky nim mohou naučit více a lépe si zapamatovat náročné látky, což má pozitivní dopad na celkové vzdělání a budoucnost dětí.
Proto by měly být výukové modely součástí každé výuky biologie a vzdělávacích programů a nezáleží na tom, zda jde „jen“ o výukové předměty do mateřské školy nebo precizně vypracovaná takřka umělecká díla pro vysokoškoláky. Dokážou udělat výuku zajímavější a dostupnější pro všechny žáky, což se rozhodně cení, a proto by ve školách, školkách ani zájmových kroužcích rozhodně neměly chybět.