Vývoj cen nemovitostí na Ostravsku

Nedostatek bytů a zhoršená dostupnost hypoték. Dva hlavní faktory předurčující současnou bytovou situaci na Ostravsku i ve zbytku republiky. Jaký je současný vývoj a předpoklady do budoucna?

Vlastní bydlení na Ostravsku

Ceny ve většině lokalit už narazily na svoje maximum, v některých částech republiky už začaly dokonce mírně stagnovat. Přesto vzhledem k výše zmíněným faktorům realitní experti zlepší bytové situace v nejbližší době neočekávají. Pořídit si vlastní byt či dům tak bude dál pro většinu lidí poměrně náročné.

Vliv na cenu má přitom silně i konkrétní lokalita. Přímo v moravskoslezské metropoli je to Ostrava – Poruba, zájem panuje také o bydlení v Moravské Ostravě. Co dělá z daného místa střed zájmu kupujících? Je to především občanská vybavenost a celková atraktivita lokality, zejména to, má-li v dosahu přírodu.

U nemovitostí ve zmiňované Ostravě – Porubě je to zejména Porubský les a četné parky, které zde vznikly. Naopak v žebříčku méně žádaných lokalit najdeme například Vratimov či Bartovice. Svou roli sehrává zejména nezaměstnanost a životní prostředí.

Nejžádanější byty v Ostravě jsou ty v osobním vlastnictví. Což má praktický důvod právě ve zmiňované hypotéce, tento způsob financování vlastního bydlení je pro řadu lidí jedinou možnou volbou.

Vysoké ceny nejen u bytů

Největší poptávka je po bytech o dispozici 1+1 a 2+1. Panelákové byty bývaly sice v minulosti často až tou poslední možností, po níž lidé sáhli, nicméně nejen v Ostravě vzrůstají také ceny rodinných domů.

Bydlet v paneláku tak často není nouze, ale jediná šance. Doslova hlad po nemovitostech stvrzují i čísla. Do měsíce se dle dostupných statistických údajů zvládne prodat 88 % bytů v Moravskoslezském kraji.

Z cenového indexu vyplývá, že ceny pozemků rostou nejen v Ostravě kontinuálně již několik let. K ekonomickým faktorům se totiž v tomto případě ještě nevyhnutelně přidává omezená nabídka stavebních parcel.

Společně s růstem cen nemovitostí jako takových navíc rostou i ceny nájemního bydlení. Zejména krajská města se tak potýkají s nedostatkem nájemních bytů. Problematická situace proto vyvstává zejména pro nízkopříjmové skupiny a také pro specifickou sortu nájemníků, jíž jsou studenti.

Zástupci realitního trhu se proto shodují, že bude potřeba nalézt systémové řešení jevu, který přetrvá v dlouhodobém časovém horizontu.

Dočkáme se změny?

Co by se muselo změnit, aby se obrátila i situace ve světě realit? Řešením je prudká výstavba nových bytů, která by vedla k uspokojení poptávky. To ale v Česku naráží na špatné stavební zákony, které tak dobu výstavby neúměrně prodlužují.

Druhou možností, která by mohla ceny nemovitostí snížit, je ekonomická recese, jak dokazuje vývoj po hospodářské krizi v roce 2009. Ani jednu z obou nastíněných variant však analytici v blízké době nepředpokládají.

Realitní seznamka ZipHOME

Prodáváte či hledáte nové bydlení v Ostravě? Pak zvažte využití realitní seznamky ZipHOME. Jedná se o platformu, kde se potkává nabídka i poptávka pro nemovitostech a případný prodej řeší obě strany bez zprostředkovatele.

Výhodou tohoto portálu je však ověření nabídek nemovitostí, což představuje pro kupujícího úsporu času, a hlavně má jistotu, že je nemovitost z právního hlediska v pořádku a koupí nedostanete nechtěného nájemníka k tomu.

Více informací o realitní seznamce najdete na stránkách www.ziphome.cz

2 komentáře: „Vývoj cen nemovitostí na Ostravsku

 • 12.4.2020 (12:48)
  Trvalý odkaz

  Ceny nemovitostí a pozemků rostou všude. My jsme si koupili pozemek před dvěma lety a sousedi si ho koupili až letos a za stejný prostor zaplatili víc než my kdysi. Jsem rád, že už máme dům postavený. Vůbec jim nezávidím, že je to teprve všechno čeká. My už jen doděláváme detaily, ale to tak nějak v klidu, jak se nám chce. Teď jsme například dodělali plot kolem zahrady. Vybrali jsme si železná vrata a kolem pozemku jsme natáhli pletivo, ke kterému jsme nasázeli túje. Vrata nám snad také dlouho vydrží. Železo je kvalitní materiál a my jsme se navíc ještě rozhodli pro speciální povlakování kovů u https://www.technicoat.cz/cs/nase-procesy/povlakovani/ , které životnost železa ještě prodlouží.

  Reagovat
 • 20.6.2020 (18:43)
  Trvalý odkaz

  Je pravda, že právě na Ostravsku je to podle mého názoru s cenami nemovitostí daleko lepší, než třeba v Praze. Právě proto jsme se tu také rozhodli koupit dům. Je ho ale potřeba zrekonstruovat. Na to si nejspíš najmeme nějakou firmu. Už jsem se dívala na tento firemní katalog https://trhpoptavek.cz/budovy-domy-stavba-konstrukce-haly a je jich tady v okolí docela dost.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *