Nedostatek bytů a zhoršená dostupnost hypoték. Dva hlavní faktory předurčující současnou bytovou situaci na Ostravsku i ve zbytku republiky. Jaký je současný vývoj a předpoklady do budoucna?

Vlastní bydlení na Ostravsku

Ceny ve většině lokalit už narazily na svoje maximum, v některých částech republiky už začaly dokonce mírně stagnovat. Přesto vzhledem k výše zmíněným faktorům realitní experti zlepší bytové situace v nejbližší době neočekávají. Pořídit si vlastní byt či dům tak bude dál pro většinu lidí poměrně náročné.

Vliv na cenu má přitom silně i konkrétní lokalita. Přímo v moravskoslezské metropoli je to Ostrava – Poruba, zájem panuje také o bydlení v Moravské Ostravě. Co dělá z daného místa střed zájmu kupujících? Je to především občanská vybavenost a celková atraktivita lokality, zejména to, má-li v dosahu přírodu.

U nemovitostí ve zmiňované Ostravě – Porubě je to zejména Porubský les a četné parky, které zde vznikly. Naopak v žebříčku méně žádaných lokalit najdeme například Vratimov či Bartovice. Svou roli sehrává zejména nezaměstnanost a životní prostředí.

Nejžádanější byty v Ostravě jsou ty v osobním vlastnictví. Což má praktický důvod právě ve zmiňované hypotéce, tento způsob financování vlastního bydlení je pro řadu lidí jedinou možnou volbou.

Vysoké ceny nejen u bytů

Největší poptávka je po bytech o dispozici 1+1 a 2+1. Panelákové byty bývaly sice v minulosti často až tou poslední možností, po níž lidé sáhli, nicméně nejen v Ostravě vzrůstají také ceny rodinných domů.

Bydlet v paneláku tak často není nouze, ale jediná šance. Doslova hlad po nemovitostech stvrzují i čísla. Do měsíce se dle dostupných statistických údajů zvládne prodat 88 % bytů v Moravskoslezském kraji.

Z cenového indexu vyplývá, že ceny pozemků rostou nejen v Ostravě kontinuálně již několik let. K ekonomickým faktorům se totiž v tomto případě ještě nevyhnutelně přidává omezená nabídka stavebních parcel.

Společně s růstem cen nemovitostí jako takových navíc rostou i ceny nájemního bydlení. Zejména krajská města se tak potýkají s nedostatkem nájemních bytů. Problematická situace proto vyvstává zejména pro nízkopříjmové skupiny a také pro specifickou sortu nájemníků, jíž jsou studenti.

Zástupci realitního trhu se proto shodují, že bude potřeba nalézt systémové řešení jevu, který přetrvá v dlouhodobém časovém horizontu.

Dočkáme se změny?

Co by se muselo změnit, aby se obrátila i situace ve světě realit? Řešením je prudká výstavba nových bytů, která by vedla k uspokojení poptávky. To ale v Česku naráží na špatné stavební zákony, které tak dobu výstavby neúměrně prodlužují.

Druhou možností, která by mohla ceny nemovitostí snížit, je ekonomická recese, jak dokazuje vývoj po hospodářské krizi v roce 2009. Ani jednu z obou nastíněných variant však analytici v blízké době nepředpokládají.

Realitní seznamka ZipHOME

Prodáváte či hledáte nové bydlení v Ostravě? Pak zvažte využití realitní seznamky ZipHOME. Jedná se o platformu, kde se potkává nabídka i poptávka pro nemovitostech a případný prodej řeší obě strany bez zprostředkovatele.

Výhodou tohoto portálu je však ověření nabídek nemovitostí, což představuje pro kupujícího úsporu času, a hlavně má jistotu, že je nemovitost z právního hlediska v pořádku a koupí nedostanete nechtěného nájemníka k tomu.

Více informací o realitní seznamce najdete na stránkách www.ziphome.cz