PELICAN na cestách: Vítej v BRISTOLU!

Anglický Bristol je velmi dobře známý jako jedno z nejvíce kreativních, vzrušujících a multikulturních měst v celé Velké Británii. Jak se ale podařilo do Bristolu zabloudit PELICANu?

Jestli naši brněnskou jazykovku aspoň trochu znáš, víš, že se od svého počátku specializuje na kurzy češtiny pro cizince. Velký zájem v našem městě (potažmo v celé naší republice) o kurzy češtiny jako druhého jazyka není zas až tak překvapující.

Co se však může zdát tak trochu na hlavu postavené, je fakt, že je to právě Bristol, kde můžeš najít jedno z největších center, které se výuce češtiny jako cizího jazyka věnují.

Na bristolské univerzitě se každým rokem otevírá hned několik tříd plných „češtiny chtivých“ studentů, kteří se toho rozhodně nebojí. Nutno podotknout, že se z 90 % případů jedná o rodilé Brity!

University of Bristol

A PELICAN je tady, aby jim s výukou našeho, ne zrovna jednoduchého, jazyka pomohl – a aby sám nasbíral cenné zkušenosti se samotným předmětem čeština pro cizince jako takovým, a přivezl si je zpět do Brna.

Co si budeme povídat, už teď je jich plný kufr! A jelikož má PELICAN ve volných chvílích taky fůru času na to, aby Bristol křížem krážem prozkoumal, nezbývá mu, než dnes jen říct:

Vítejte v Bristolu, vážení!

Město plné streetartu i bohaté historie

Bristol byl nedávno vyhlášený jako nejlepší možné místo pro život ve Spojeném království a PELICANu nezbývá než po jeho návštěvě nekompromisně souhlasit. Hromadí se zde dokonce „pyšní“ Londýňané, kteří jsou unaveni tempem hlavního města – a kteří přesto nechtějí přijít o všechny výhody městského života, bohatou kuchyni a kulturní události na každém rohu.

Bristol je město proslulé svou liberálností, místním aktivismem a smyslem pro multikulturalismus, nejsou to tedy jen kurzy češtiny pro cizince, se kterými se tady setkáš. Velkolepě se tady na místní univerzitě, fakultě Moderních jazyků, vyučují (velmi inovativně) snad všechny jazyky, na které si jen vzpomeneš! Ale zpět do Bristolu!

Je to místo proslulého streetartového umělce Banksyho, město hudby a hudebních festivalů, a v neposlední řadě taky město proslulé svou historií, která na Tebe dýchne z každé zapadlé uličky, do které čistě náhodou zabloudíš.

Město je obklopené kopci jihozápadní Anglie, což znamená, že když zatoužíš po úniku, můžeš být v přírodě během chvilky. Bristol je zkrátka přesně to místo, které chytne za srdce každého návštěvníka – a ani PELICAN není výjimkou.

Co by Tě v Bristolu nemělo minout

Jestli se do Bristolu někdy vydáš (ať už z čistě cestovatelským záměrem nebo abys procvičil jazyk pro Tvé firemní kurzy angličtiny), rozhodně nezapomeň navštívit přístaviště, a to zejména pokud bude slunečné počasí.

Námořní historie Bristolu se s městem pojí po mnoho staletí, přístaviště však není jen o historii, ale je také plné nejrůznějších kaváren a restaurací a nejdeš tady taky galerii moderního umění! Dalším z povinných „must see“ v Bristolu je Clifton Suspension Bridge, asi nejznámější symbol města s krásnými výhledy.

Clifton Suspension Bridge, Bristol

Asi nejhezčí pohled na město je pak ale rozhodně z Parku Brandon Hill. Už samotná procházka parkem je oáza pro duši, v parku však navíc najdeš věž Cabot Tower, ze které se Ti naskytne panoramatický (a nezapomenutelný) výhled na celé město. Park se nachází jen pár minut od přístavu a samotného centra města, a je také hned vedle jedné z nejkrásnějších ulic Bristolu, Park Street.

Na jednom konci Park Street najdeš Bristolské muzeum a Galerii, a taky majestátní budovu Wills Memorial Building, která je součástí univerzity a (minimálně dle PELICANa) se jedná o architektonicky nejkrásnější budovu v celém Bristolu.

Když se vydáš z kopce dolů, narazíš na Bristolskou katedrálu, před kterou se rozprostírá krásný park plný zeleně. Za slunečných dnů je plný nejen studentů z Univerzity, kteří tady v pauzách mezi hodinami posedávají a polehávají, popíjí kávu z jedné z místních kaváren a sbírají energii do dalších lekcí a seminářů, ale taky pracujících, kteří si tady o obědní pauze přišli sníst svůj sendvič.

Taky PELICAN už několikrát sbalil celou třídu a přišel sem vést svůj přípravný kurz češtiny pro cizinceNa sluníčku jde ta čeština přece vždycky tak nějak líp, no ne?

Bristol Cathedral

O tom, že je život v Bristolu jedním velkým gurmánským zážitkem snad ani nemusí být řeč. Je plný nejrůznějších restaurací, malých podniků a kaváren, které už snad jen svým interiérem vybízí k jejich návštěvě.

Nutno podotknout, že ani kvalita kávy nás tady dosud nezklamala, a to je PELICAN výběrový kávoholik! Bristol svou polohou vybízí taky k výletům do dalším krásných anglických měst, ať už je to přímo hlavní metropole Londýn, krásné historické městečko proslulé svými lázněmi Bath nebo třeba hlavní město Walesu Cardiff.

Putney Bridge, Bath

Přesvědčil Tě dnešní článek o tom, abys navštívil Bristol? My můžeme jen doufat, že ano! Je to totiž nezapomenutelný zážitek! Tak zase příště, na cestách!

Tvůj PELICAN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *